Jak stworzyć dobry plan pracy dyplomowej?

Dobrze skonstruowany plan pracy dyplomowej wraz z właściwie dobranym tematem stanowią podstawę, bez której nie sposób myśleć o zadowalającym efekcie końcowym. Co ciekawe, wielu studentom to właśnie stworzenie dobrego planu pracy sprawia największe trudności. Czemu tak jest i jak tego uniknąć?

Kiedy sporządzamy plan?

Powszechnie przyjęta praktyka mówi, iż plan pracy powinien powstać na samym początku kształtowania się pomysłu na ową pracę. Pierwszym krokiem z całą pewnością winien być wybór zagadnienia (tematu), o którym chcemy pisać. Jest to krok niezwykle istotny i niosący ze sobą poważne konsekwencje, jednak należy pamiętać, że nawet najlepszy temat niepoparty przez dobrze ułożony plan pracy może zakończyć się totalną katastrofą.

Jeśli jesteśmy już zdecydowani co do zagadnienia, możemy przystąpić do szkicowania planu, według którego będzie powstawała nasza praca dyplomowa. Zazwyczaj na tym etapie zaczyna się też kształtować tytuł pracy. Warto już w tym miejscu poświęcić chwilę na jego dopracowanie, gdyż to uchroni nas przed ewentualnymi rozbieżnościami pomiędzy treścią pracy, a jej tytułem.

Skąd biorą się problemy z planem pracy?

Do właściwego pisania pracy powinniśmy przystąpić na samym końcu. Mając pod ręką gotowy plan – w każdej chwili będziemy mogli posłużyć się nim niczym dobrze rozrysowaną i szczegółową mapą, oraz tytuł, możemy być spokojni o spójność i konstrukcję naszej pracy dyplomowej.

Przyczyną najczęściej występujących niepowodzeń i błędów w trakcie tworzenia dobrego planu pracy dyplomowej jest brak doświadczenia studentów, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsza tego typu praca. Niestety, prawda jest taka, iż wykładowcy często dbają bardzo o przygotowanie merytoryczne swoich studentów, zupełnie pomijając tak drobne, acz niezwykle istotne szczegóły, jak właściwa konstrukcja planu pracy. – http://www.iprace.pl/oferta/prace-maturalne/

Co decyduje o kształcie planu pracy?

Ostateczna forma planu pracy zależy od dwóch czynników – od zagadnienia, o którym chcemy pisać, oraz od jego zakresu skrystalizowanego pod postacią tytułu. Oczywiście można skonstruowanie tytułu pozostawić sobie na sam koniec procesu pisania pracy dyplomowej, jednak jeżeli od samego początku będziemy znali nie tylko jej temat, ale i dokładnie określone „widełki”, pomiędzy którymi chcemy się poruszać w ramach tegoż tematu, konstrukcja dobrego planu pracy przyjdzie nam z łatwością. Należy jednak zawsze pamiętać, że ostateczny kształt planu pracy zależy od promotora i to z nim należy go uzgodnić. On też powinien podjąć decyzję co do ilości rozdziałów oraz ich zawartości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s