Pisanie prac zaliczeniowych: O czym należy pamiętać?

Prace zaliczeniowe są pierwszymi poważnymi pracami pisemnymi, z jakimi muszą zmierzyć się studenci na wszystkich uczelniach i kierunkach. Wprawdzie prace zaliczeniowe coraz częściej przygotowywane są w formie prezentacji, referatu lub innej formy łączącej treść z grafiką, jednak zawsze kluczową rolę odgrywa w nich tekst.

Etapy pisania pracy zaliczeniowej

Przygotowując się do pisania prac zaliczeniowych należy pamiętać o kilku podstawowych etapach ich tworzenia. A są to:

  1. Dobór tematu.
  2. Przygotowanie literatury źródłowej.
  3. Stworzenie planu pracy.
  4. Pisanie i formatowanie pracy.

Dobór tematu

Dobór tematu może być najłatwiejszym lub najtrudniejszym etapem pisania prac zaliczeniowych. Wszystko zależy od tego, jak (jeśli w o ogóle) mamy sprecyzowane zagadnienie. Zagadnienie powinien sprecyzować wykładowca, jednak niektórzy wolą pozostawić jak największą swobodę swoim studentom. Jeśli nakreślone przez wykładowcę zagadnienie pracy zaliczeniowej jest nam bliskie, nie powinno być problemu z wybraniem tematu. Jeśli jednak nie posiadamy na ten temat większej wiedzy lub – co gorsza – nie rozumiemy go, dobór tematu może okazać się przeszkodą nie do przejścia.

Literatura źródłowa

Pisanie prac zaliczeniowych wymaga, oczywiście, odpowiedniej literatury. Oparcie się na dobrych materiałach źródłowych to podstawa, bez której trudno myśleć o pozytywnej ocenie. Aby móc napisać odpowiednią pracę zaliczeniową, należy przede wszystkim zgromadzić, a następnie wyselekcjonować wszelkie dostępne nam książki, podręczniki, czasopisma i innego rodzaju publikacje, które w jakiś sposób (niekoniecznie bezpośrednio) dotykają interesującego nas zagadnienia. Bywa czasem i tak, że z kilkunastu źródeł zaczerpniemy jedynie po jednym zdaniu (cytacie). Choć wydawałoby się to wręcz niepraktycznym rozwiązaniem, właśnie taka mnogość wykorzystanych źródłem jest bardzo wysoko oceniana przez wykładowców.

Plan pracy

Mając już wybrany temat oraz zgromadzoną literaturę, przygotowanie samego planu pracy nie powinno nastręczać nam większych trudności. Oczywiście, może się zdarzyć, że i tu pojawią się pewne problemy. Zwykle pierwszoroczni studenci nie bardzo wiedzą, czego oczekuje od nich wykładowca i tworzą plany albo zbyt rozbudowane, albo wręcz przeciwni – zupełnie nie obejmujące wskazanego zagadnienia.

Pisanie i formatowanie pracy zaliczeniowej

Samo pisanie prac zaliczeniowych – http://www.iprace.pl/oferta/prace-zaliczeniowe/ jest zdecydowanie najbardziej czaso- i pracochłonnym etapem. Wymaga niemałych umiejętności operowania słowem oraz znajomości zasad formatowania prac pisemnych. Jeśli sami ich nie posiadamy, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s